هسته ,توافق ,روزهای ,مردم ,مذاکره ,استفاده ,توافق هسته ,استفاده جناحی ,مذاکره کننده ,شاهد روزهای ,خطوط قرمز

هرملت زنده وبالنده ای در تاریخ خود شاهد روزهای خوش و ناخوش بوده است. بعبارتی دیگر فراز و فرودهای یک ملت درسیر تاریخی اش وصیرورت شدنش تشکیل دهنده تاریخ همان ملت است. ملت عزیز ایران نیز  در طول تاریخ خود شاهد روزهای افتخارآمیز و "پیروزی" و همچنین روزهای تلخ و "شکست" بوده است. بررسی این روزها و فهم علل شکست وعوامل پیروزی است که بصیرت زا و روشنی بخش راه ملت در رسیدن به قله های پیشرفت واهداف تعیین شده خواهدبود. ملی شدن صنعت نفت، نهضت تنباکو، پیروزی انقلاب اسلامی،فتح خرمشهر، دست یابی به فناوری مهم اتمی وبومی سازی آن،پیشرفتهای چشمگیر علمی،صنعتی ونظامی ،حماسه حضورنه دی و...   نمایش بخشی از روزهای خوب وافتخار آمیز ملت رشید ایران است.

روند مذاکرات و مناقشه دوازده ساله هسته ای ایران که اکنون در لحظات پایانی و به قول ریاست محترم جمهوری در گامهای نهایی است میتواند یکی دیگر از روزهای خوش ملت را رقم بزند به شرط آنکه خطوط قرمز تعیین شده توسط رهبر بزگوار انقلاب درآن رعایت شده باشد.

هر ملتی برای رشد و تعالی و پیشرفت علاوه بر عنصر عقلانیت به عنصر احساس وعاطفه نیز نیازمند است واتفاقا در نظام برآمده از فقه ومعارف شیعی محبت وعاطفه واحساس، نقش مهمی دارد اما طبیعی است که استفاده ازاین عنصر مهم و حیاتی شرایطی دارد که اگر به درستی تبیین و استفاده نگردد ممکن است به عامل بازدارنده در حرکت ملی وجمعی ملت منجرشود.

این یادداشت درشرایطی نگارش میشود که هنوز توافق هسته ای اعلام نشده اما چند روز قبل از آن، دعوت برای مشارکت مردم درجشن توافق هسته ای توسط برخی رسانه های مکتوب و مجازی مورد تاکید قرار گرفته است. چنانکه رفت به هیچ روی نمیتوان از نقش"احساس" و"عاطفه" درتعالی و حرکت و پیشرفت یک ملت چشم پوشی نمود و همچنین هیچ انسان عاقلی از شادی ملت دل نگران و ناراحت نخواهد بود اما درعین حال برای انجام جشن توافق هسته ای باید الزاماتی رعایت گردد:

نخست آنکه متن توافق برای مردم تشریح گردد. تیم مذاکره کننده هسته ای در طول حدودا دو سال گذشته در این زمینه خسّت به خرج داده و اجابت خواسته های فراوان فعالان سیاسی و حتی نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی در خصوص در اختیار قرار دادن اطلاعات مذاکرات را به انجام توافق نهایی موکول نموده اند که امید است حداقل در این مرحله به وعده خود عمل نمایند.لازم می آید تیم محترم مذاکره کننده، متن توافق شده را در اختیار رسانه ها قرار دهند  و رسانه ها نیز در یک فضای آزاد از نظرات کارشناسان حقوقی و سیاسی و فنی مربوطه بهره جسته و مردم را در جریان قرار دهند که چه داده ایم و چه ستانده ایم؟ لازم است مردم بدانند که به چه میزان خطوط قرمز اعلامی رعایت شده؟ وچه حقی از ملت ایفاد شده است؟ اگر اینگونه شود قطعا مردم، قدرشناسِ زحمات تیم مذاکره کننده خواهند بود. آن وقت است که میتوان واکنش مردم را ملاحظه کرد؛ برگزاری جشن  وافتخار یا خدای ناکرده ناراحتی وحسّ شکست وسرخوردگی؟؟

 دومین الزام؛ عدم سوء استفاده جناحی و گروهی از مسئله ملی هسته ای است. اگر دولت اعتدال میخواهد موجی ایجاد کند و احیانا خود و هوادارانش سوار بر این موج، امیدوار به کسب نتایج سیاسی وانتخاباتی باشند میتواند مسئله مهم و ملی هسته ای را در بستر احساسات خرج اهداف زودگذر سیاسی گروهی خود کند اما اگر میخواهد این دست آورد- چنانچه دست آورد باشد- ملی باقی بماند باید شرایط آن را فراهم کند.عدم سوء استفاده جناحی از مذاکرات ونتایج احتمالی آن،اطلاع رسانی درست به مردم، عدم تعمیم نتیجه مذاکره با استکبار درزمینه هسته ای به سائر موارد چالشی بخشی از این شرایط است.

حرف تو

مــوج

رودبارنیوز

زیتون خبر

وبلاگ بیان

منبع اصلی مطلب : بــیـــــــان
برچسب ها : هسته ,توافق ,روزهای ,مردم ,مذاکره ,استفاده ,توافق هسته ,استفاده جناحی ,مذاکره کننده ,شاهد روزهای ,خطوط قرمز
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : جشن هسته ای و الزامات آن