مذاکرات ,مردم ,دولت ,هسته ,توافق ,اسلامی ,مذاکرات هسته ,افکار عمومی ,فرمایش رهبر ,نگاه حزبی ,هدفمندی یارانه ,رهبر بزرگوار انقلاب

پس از تفاهم صورت گرفته در روند مذاکرات هسته ای بین ایران وگروه پنج بعلاوه یک در لوزان سوئیس که منجر به صدور بیانیه ای شد تا چهارچوب مذاکرات و توافق نهایی را روشن کند؛ درمیان نخبگان و تحلیلگران موجی از نظرات در مخالفت و موافقت این بیانیه و حواشی آن ابرازگردید و این درحالی است که افکار عمومی با نگرانی همراه با امید درجستجوی حقیقت ماجراست.

صدور فکت شیت یا همان گزاره برگ امریکایی و متعاقب آن مصوبه کنگره امریکا درخصوص الزام دولت امریکا به تصویب توافق احتمالی در کنگره بر ابهامات موجود افزود و این همه درحالی است که طرف مذاکره ایرانی علی رغم تاکید رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی  مبنی بر توضیح و شرح مذاکرات و پذیرفتن انتقاد منتقدان یا قانع نمودن آنان و همچنین تقاضای نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص صدور گزاره برگ ایرانی نه تنها اقدام موثری در این زمینه انجام نشده بلکه وزیر محترم امور خارجه بیان توضیحات درحد همان مصاحبه ای که در سیمای جمهوری اسلامی صورت گرفته را کافی میداند!!

واقع آن است که آنچه آقای دکتر ظریف در مصاحبه اش بیان نمود به هیچ وجه نتوانست افکار عمومی را قانع کند بلکه پاسخ دیپلماتیک وی در گفتگو با مردم کشورش و تکیه ایشان در پاسخ به برخی سئوالات که درمورد فکت شیت امریکایی پرسیده شد بر جملاتی مانند “نمیتوانم بیشتر توضیح دهم”، ” به هر حال مذاکره دو طرف دارد بده- بستان است”، “ما در حال مذاکره ایم” و…ضمن تایید ضمنی مواضع امریکا بر ابهامات افزود.

هر چند برگزاری چند مناظره در رسانه ملی در این خصوص نوعی سنت شکنی در طول دولت جدید به حساب آمده و قابل تقدیر است اما قطعا انتظار از رسانه ملی آن است که مذاکرات را در سطح ملی ببیند و فضا را برای اظهار نظر بیشتر منتقدان دلسوز فراهم نماید، چه آنکه بنا به فرمایش رهبر بزرگ انقلاب “ما دراین مذاکرات محرمانه نداریم” و هنوز مردم تشنه دانستن در این زمینه اند.

مسئله انرژی هسته ای یک مساله ملی است و شاید بتوان آن  را یکی از مهمترین موضوعات دیپلماسی ایران حداقل طی دو دهه اخیر دانست. نیل به توافق نیازمند اجماع ملی است، فقط با همدلی است که میتوان به یک تصمیم ملی و همدلانه رسید. نگاه حزبی و جریانی و سیاسی به معنای رقابتهای سیاسی به موضوع مذاکرات هسته ای چنانچه خیانت بار نباشد – که هست- ،بدترین نوع نگاه به آن است که انتظارمیرود دولت و طرفداران دولت از نگاه حزبی به منظور غلبه بر رقیب در انتخابات آتی بصورت جدی بپرهیزند تا در پیشگاه خدای بزرگ و مردم صبور و تاریخ این سرزمین بدنام نشوند.

اجرای هدفمندی یارانه ها درمرحله اول- که درقیاس با مذاکرات هسته ای واقعا غیر قابل مقایسه است- پس از همدلی وهمراهی قوای سه گانه و توجیه افکار عمومی و روشنگریهای لازم توسط دولتمردان وقت به اجرا درآمد. چنانچه ایجاد همدلی- که بنا به فرمایش رهبر بزرگوار انقلاب نیاز به پرورش دارد و دستوری نیست – دراجرای هدفمندی یارانه ها که طرحی کاملا داخلی و قابل تجدید نظر است، ضرورت دارد، بدیهی است که در ماجرای مذاکرات هسته ای این نیاز صدچندان احساس میشود. دولت باید مردم را در جریان آنچه در مذاکرات میگذرد قرار دهد، با نخبگان حوزوی و دانشگاهی- اعم از موافق و مخالف- نشست های متعدد مشورتی داشته باشد، از اساتید برجسته علوم سیاسی و روابط بین الملل و همچنین علمای حقوق درقالب مجامع مشورتی بهره گیرد تا بهترین تصمیم و موضع اختیارشود.

دولت محترم ومسئولین سیاست خارجی در سخن گفتن با مردم خسّت به خرج ندهند. این روزها مردم با توجه بیشتر از قبل در جستجوی اخبار مرتبط با مذاکرات اند. لازم است همه حقیقت به مردم گفته شود- البته نه آنچنانکه وزیر محترم خارجه بیان نمود که بعد از امضای توافق با مردم صحبت خواهیم کرد!! که ممکن است نوشداروی بعد ازمرگ سهراب باشد. حرکات احساسی طرفداران دولت در تمجید بیش ازحد از جناب ظریف و القای مطالبی چون؛ تاریخ سازشدن و امیر کبیر نامیدن وی و مشابهت وی با امثال دکتر مصدق و اظهاراتی از این دست فقط بوی سوء استفاده سیاسی داخلی از یک موضوع ملی میدهد و به هیچ وجه به حصول توافق بهتر کمکی نمیکند. برخی از موافقان دولتی مذاکرات، در اظهاراتی احساسی، بیانیه لوزان را پدیده ای در حد ملی شدن صنعت نفت و نهضت مشروطه و حتی همطراز انقلاب اسلامی دانسته اند!! و این همه درحالی است که انچه میتوان به صراحت درباره این روزهای مذاکرات سخن گفت عدم شفافیت است.

منبع اصلی مطلب : بــیـــــــان
برچسب ها : مذاکرات ,مردم ,دولت ,هسته ,توافق ,اسلامی ,مذاکرات هسته ,افکار عمومی ,فرمایش رهبر ,نگاه حزبی ,هدفمندی یارانه ,رهبر بزرگوار انقلاب
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : همدلی ومذاکرات